BRATISLAVA - Má Slovenská televízia z peňazí, ktoré dostane na svoje fungovanie, povinne podporovať súkromné firmy, ktoré vyrábajú slovenské filmy a iné diela? Koaliční partneri v tom nie sú zajedno. Sporné body v navrhovaných zákonoch o STV a SRo preto posúdi pred hlasovaním v parlamente ešte špeciálna koaličná komisia.
Známym sporným bodom je ustanovenie, že STV musí dať najmenej 20 percent peňazí z koncesionárskych poplatkov na výrobu slovenských hraných, dokumentárnych a animovaných audiovizuálnych diel vyrobených v spolupráci s nezávislými slovenskými producentmi. Dnes televízia takúto povinnosť nemá.
Televízia tvrdí, že sponzorovanie súkromníkov ju môže zničiť. Niekoľkí zástupcovia umeleckej obce a producenti zas včera spísali výzvu, v ktorej návrh ministerstva podporili, lebo peniaze z STV podľa nich zachránia našu kinematografiu a televíznu tvorbu.
Predseda ANO Pavol Rusko je presvedčený, že zákon, ktorý pripravilo ministerstvo kultúry pod vedením Rudolfa Chmela z jeho strany, je dobrý. Na koaličnej rade sa však posťažoval, že jeden nemenový partner nechce zahlasovať za „istú“ formuláciu v zákone. „Viacerí sme sa ozvali, že v zákone je viacero nezrovnalostí, ktoré treba prerokovať,“ hovorí Gyula Bárdos z SMK. Koalícia dá zákon posúdiť komisii, v ktorej budú František Mikloško, Ľubomír Lintner, Ferdinand Devínsky a Bárdos.
„To by znamenalo, že STV by musela ročne dať na tvorbu nezávislých producentov 300 miliónov, ale napríklad v rozpočte na budúci rok má na celú tvorbu vyčlenených 500 milónov,“ hovorí o návrhu Branislav Záhradník z vedenia STV. „Ministerstvo to tam dalo bez toho, aby si vyžiadalo naše odborné stanovisko.“
„Návrh považujeme za ďalší potrebný krok k systémovému riešeniu krízového stavu kinematografie a audiovízie na Slovensku,“ píšu spomenutí umelci a producenti. Očakávajú, že peniaze vytvoria „účinný predpoklad na rozvoj celého audiovizuálneho sektora a poskytnú zázemie pre nezávislých producentov, na tvorbu scenáristov, režisérov, hercov, hudobných skladateľov a interpretov, ako aj príslušníkov ďalších tvorivých a odborných profesií“.
Dva nezávislé zdroje, ktoré nechcú byť menované, SME potvrdili, že skupina ľudí, ktorej sa podarilo presadiť do návrhu povinnú podporu nezávislých producentov, je prepojená s ľuďmi, ktorí nedávno prišli za riaditeľom STV Richardom Rybníčkom s ponukou na prenajímanie času na STV 2. Zastupovali ich právnici Ján Čarnogurský st. a Ján Havlát. Rybníček nesúhlasil.
Rusko očakáva, že v decembri bude zákon schválený. STV ani SRo s návrhmi nie sú spokojné. Ak by zákon prešiel v navrhovanej podobe, bude podľa analýz STV opäť treba vykryť deficit v hospodárení televízie výrazným zvýšením koncesionárskych poplatkov alebo dodatočnými štátnymi dotáciami.